Ara
  • Yönetici

İmza İnceleme Yöntemleri

Şüpheli bir imza aşağıda belirtilen yöntem ve sırayla incelenmelidir;


- Öncelikle inceleme konusu belgenin fotokopi olup olmadığı belirlenmelidir. Bunun inceleme için faydası şudur: belge üzerinde atılı bulunan imzanın montaj olup olmadığı veya fotokopi ile üretilip üretilmediğinin tespiti kolaylıkla yapılabilmektedir.


- İnceleme konusu imza kim adına atılı ise öncelikle adı geçenin imzasıyla bir karşılaştırma yapılmalı ve imzanın adı geçen eli ürünü olup olmadığının tespiti gerçekleşmelidir.


- Şayet  imza adı geçene ait ise buraya bilgisi dahilinde atılıp atılmadığının tespiti yapılmalıdır. Yani doktrinde geçen ifadeyle beyaza imza atılıp atılmadığı veya gerçekten bilmediği bir belgeye hile yoluyla imzasının atılıp atılmadığının tespiti gerekmektedir.


- İmza incelemesindeki diğer bir unsur ise sahte imzanın kim tarafından atılıp atılmadığının tespitinin yapılmasıdır. burada ise şüpheli şahısların mukayese imzalarına ihtiyaç duyulmaktadır.


- şüpheli şahısların mukayese imzaları temin edildikten sonra grafolojik ve grafometrik yöntemlerle kaligrafik özellikler belirlenir ve  şüpheli imzayla aidiyet kurmaya çalışılır.

96 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kullanımıyla kişilere bir takım imtiyaz veren veya kişileri tanımlayan ya da bir kişiyi başka bir kişiden ayırt etmemize yarayan belgelere güvenli belge denir. Bu tür belgelerin yapımında kullanılan k

İmzanın hayatımızda önemli bir yeri vardır. Onunla borç ve yükümlülük altına gireriz, borç ve yükümlülükten kurtuluruz. İrademizi beyan eder, düşüncelerimizi açıklarız ve bu irade beyanının ve düşünce